Polski Blog Ekologiczny Ochrona środowiska Program aktywnej edukacji ekologicznej

Program aktywnej edukacji ekologicznej

grzyby

Program aktywnej edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży podnoszący wiedzę na temat ochrony grzybów w Polsce.

(materiał archiwalny)

Niniejsza publikacja powstała dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej.
Za treść tego dokumentu odpowiada Polski Klub Ekologiczny, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają w żadnym razie oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.

Grzyby są ważnym składnikiem tworzącym ekosystem leśny i warunkują jego równowagę. Obecnie w Polsce grzyby są chronione na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku (art. 30 pkt. 4 – zabrania niszczenia grzybów i grzybni w lesie) oraz zarządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004r w sprawie gatunków dziko występujących grzybów. Pod ochroną ścisłą znajduje się 52 gatunki grzybów, pod ochroną częściową jeden.

W naszym społeczeństwie obserwuje się brak wiedzy jak użytkować las, aby nie zakłócać jego równowagi. Spacery po lasach i grzybobrania stanowią częstą formę wypoczynku. Podczas takich wycieczek turyści rozgrzebują ściółkę, niszczą owocniki grzybów niejadalnych i trujących zbierają grzyby jadalne pod ochroną. Panuje pogląd, że grzyby trujące i nie jadalne należy niszczyć. Wiedza na temat obowiązujących przepisów dotyczących zachowania się w lesie i ochrony grzybów jest niewielka.

Od lutego Polski Klub Ekologiczny prowadzi szeroką kampanię mającą na celu propagowanie wiedzy na temat roli grzybów i zasad ich ochrony. W ramach kampanii:
Został wyprodukowany pakiet edukacyjny dla szkół podstawowych – jest on dostępny poniżej.
Pakiety te zostały wysłane do 3900 szkół zlokalizowanych na terenie całej Polski.

Od września do końca listopada prowadziliśmy cykl spotkań w szkołach podstawowych na terenie województw: małopolskiego, śląskiego i lubuskiego.
Organizacja wystaw fotograficznych grzybów chronionych pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Darz Grzyb

Kraków – 29 września do 12 października
W dniach 29 i 30 września wystawa połączona wystawą organizowaną przez Stowarzyszenie Darz Grzyb żywych grzybów
Nowa Sól 22 października do 2 listopada
Gliwice 12 do 23 listopada

f: nidan / pixabay

Related Post

Ekologia

EkologiaEkologia

Ekologia jak sam nazwa wskazuje jest nauką. Aby móc najpełniej odpowiedzieć na pytanie czym zajmuje się ekologia powinniśmy najpierw wspomnieć czym jest ekologia. Otóż ekologia jak już wcześniej wspomniałem jest

Klimat Polski

Klimat PolskiKlimat Polski

Klimat Polski jest nietypowym klimatem, który w takiej formie nigdzie indziej nie występuje. Przyjmuje się określać klimat naszego kraju mianem klimatu umiarkowanego, ciepłego przejściowego. Klimat ten jest umiejscowiony pomiędzy klimatem

Ochrona powietrza

Ochrona powietrzaOchrona powietrza

O ile możliwości zanieczyszczenia powietrza możemy wyróżnić bardzo wiele o tyle problem stanowi ochrona powietrza jeśli musimy to powietrze chronić przed zanieczyszczeniem. Nie ma stuprocentowych recept czy algorytmów na zachowanie