Polski Blog Ekologiczny Ochrona środowiska Programy i projekty Klubu

Programy i projekty Klubu

programy ochrony przyrody

(wpis archiwalny)

Poniżej przedstawiamy projekty Polskiego Klubu Ekologicznego realizowane w minionych latach.

Projekt edukacyjny Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego              

pt.: „Znaczenie energii z zasobów odnawialnych i źródeł dla zrównoważonego rozwoju”.  –  II EDYCJA 2007/2008. Projekt ten realizowany przy pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program aktywnej edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży podnoszący wiedzę na temat ochrony grzybów w Polsce.

Grzyby są ważnym składnikiem tworzącym ekosystem leśny i warunkują jego równowagę. Obecnie w Polsce grzyby są chronione na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku (art. 30 pkt. 4 – zabrania niszczenia grzybów i grzybni w lesie) oraz zarządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 lipca 2004r w sprawie gatunków dziko występujących grzybów. Pod ochroną ścisłą znajduje się 52 gatunki grzybów, pod ochroną częściową jeden.

Program edukacyjny: „Ochrona węży w Polsce – pakiet edukacyjny przeznaczony dla nauczycieli na różnych poziomach nauczania.

Zarząd Główny Polskiego Klubu Ekologicznego realizuje projekt edukacyjny mający na celu przybliżenie uczniom – wszystkich poziomach nauki – krajowe gatunki węży. Projekt Narodowy Fundusz Ochorny Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Profesjonalizacja Ekologicznych organizacji pozarządowych na terenie Zachodniej Ukrainy.

Ukraina to jedno z państw o najbardziej zdegradowanym środowisku naturalnym ok. 15% terytorium Ukrainy to tzw. obszary katastrofy ekologicznej. Problemy zanieczyszczenia powietrza i wód, skażenia promieniotwórczego, degradacja gleby oraz bioróżnorodności są spadkiem po czasach komunistycznych. Transformacja gospodarcza nie poprawia sytuacji.

Projekt edukacyjny Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego pt.: „Znaczenie energii z zasobów odnawialnych i źródeł dla zrównoważonego rozwoju”

Projekt ten realizowany przy pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program edukacyjny – ochrona krajowych gatunków węży.

Zarząd Główny Polskiego Klubu Ekologicznego realizował projekt edukacyjny mający na celu przybliżenie uczniom – wszystkich poziomach nauki – krajowe gatunki węży. W ramach projektu wydrukowana 1200 pakietów edukacyjnych oraz przesłano je do szkół województwa podkarpackiego.

Program Ochrony Przyrody

mający na celu wzmacnianie pozycji przyrody w polskim prawie administracyjnym, oraz wzmacnianie w społeczeństwie poczucia odpowiedzialności za stan przyrody oraz za zachowanie różnorodności biologicznej.

Program rozwoju rolnictwa zrównoważonego

koncentrujący się na promowaniu rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich.

Kampanie Zielonego Konsumenta

kampania promująca zachowania i postawy przyjazne środowisku. Obejmuje działania na rzecz redukcji odpadów poprzez zmianę postaw konsumenckich i wskazanie kryteriów odróżniających produkty bezpieczne i uciążliwe dla środowiska.
Celem projektu jest promowanie wzorców zrównoważonej konsumpcji poprzez podniesienie świadomości konsumentów w zakresie konsekwencji ich wyborów dla zdrowia i środowiska. Dysponujemy bogatym materiałem z 8 lat trwania kampanii, co umożliwia prowadzenie stałej edukacji w tym zakresie. W tym roku głównym działaniem jest włączenie się do ogólnopolskiej kampanii nt. REACH w Koalicji z WWF, Koalicją KARAT, OTZO.

Program transportowy

wieloletni program wspierający rozwój zrównoważonego transportu i promocji roweru, jako środka komunikacji, oraz rozwój infrastruktury służącej realizacji tych celów, jak również edukacji ekologicznej społeczeństwa w tym zakresie.

Program ochrony klimatu i powietrza

obejmuje śledzenie tworzonych aktów prawnych, działania lobbingowe w zakresie ochrony klimatu i promocji zrównoważonego transportu.

Monitoring procesów powstawania projektów aktów prawnych, strategii i polityk opracowywanych przez administrację publiczną.

PKE bierze stały udział w pracach Komisji Sejmowych i Senackich: Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Transportu, Planowania Przestrzennego. Opracowuje opinie i współuczestniczy w tworzeniu ustaw. W tym roku czynnie włącza się do prac nad NPRem. Merytoryczny wkład zapewniają Sekcje i Komisje PKE. Istnieje potrzeba co najmniej dwóch w ciągu roku spotkań Komisji PKE.

f: ejaugsburg / pixabay

Related Post

Ekologia

EkologiaEkologia

Ekologia jak sam nazwa wskazuje jest nauką. Aby móc najpełniej odpowiedzieć na pytanie czym zajmuje się ekologia powinniśmy najpierw wspomnieć czym jest ekologia. Otóż ekologia jak już wcześniej wspomniałem jest