Polski Blog Ekologiczny Aktualności,Technologia Pompy głębinowe – jak zadbać o ich wydajną pracę?

Pompy głębinowe – jak zadbać o ich wydajną pracę?

Zespół pomp głebinowych z filtrami

Pompy głębinowe są urządzeniami służącymi do pobierania wody z dużych głębokości. Aby zapewnić ich bezpieczną i wydajną pracę, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które przedstawiamy poniżej.

Decydując się na pompę głębinową do instalacji zasilania domu w wodę albo do podlewania ogrodu, nawadniania pola czy procesów technologicznych w przemyśle, wybierz urządzenie renomowanego producenta. 

Wybór odpowiedniej pompy

Przed zakupem należy dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać pompę o odpowiedniej wydajności i mocy. Ważne jest również sprawdzenie, czy pompa jest odpowiednio certyfikowana i spełnia wymagania bezpieczeństwa.

Montaż pompy głębinowej 

Przed montażem pompy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i przestrzegać zaleceń jej producenta. Ważne jest również, aby pompa została zamontowana w odpowiednim miejscu i w sposób umożliwiający łatwy dostęp do niej w przypadku konieczności naprawy.

Regulacja ciśnienia

Pompy głębinowe powinny być regulowane w taki sposób, aby ciśnienie wody nie przekraczało dopuszczalnych norm. Zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do uszkodzenia pompy lub rur wodociągowych.

Konserwacja pompy głębinowej 

Regularna konserwacja pompy jest kluczowa dla jej długiej żywotności i bezpiecznej pracy. Należy regularnie sprawdzać stan uszczelek, filtry, zawory i inne elementy pompy oraz wymieniać je w razie potrzeby.

Bezpieczeństwo

Podczas pracy z pompą głębinową należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa – takich jak korzystanie z rękawic i okularów ochronnych oraz unikanie dotykania części elektrycznych w przypadku awarii.

Serwisowanie i naprawianie w profesjonalnym serwisie 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów z pompą, należy skontaktować się z profesjonalnym serwisem lub specjalistą od pomp głębinowych. Najlepiej oddać urządzenie do autoryzowanego serwisu danej marki. Sprawdź, co ma do zaoferowania autoryzowany serwis.

Zabezpieczania pomp głębinowych

Nawet pompy z najwyższej półki nie są odporne na ewidentne zaniedbania użytkowe oraz błędy montażowe czy też usterki instalacji elektrycznej. Dlatego zaleca się, aby dodatkowo zainwestować w specjalne zabezpieczenia do pomp głębinowych. W tym poradniku omawiamy rodzaje takich zabezpieczeń i wyjaśniamy, przed czym one właściwie chronią.

Na co uważać? Suchobieg i przeciążenie 

W pracy pomp głębinowych i zanurzeniowych może wystąpić suchobieg. Przyczyną może być montaż pompy za blisko lustra wody czy wybór zbyt dużej wydajności pompy. Urządzenie, które pracuje na sucho, może szybko ulec awarii. Może dojść do zatarcia elementów hydraulicznych czy też uszkodzenia jednostki sterującej. Silnik nie ma wtedy możliwości chłodzenia. 

Innym zjawiskiem jest przeciążenie, które ma zwykle podobne skutki. Przyczyną takiej sytuacji jest zainstalowanie pompy zbyt blisko dna. Efektem będzie zasysanie mułu i piachu, a także szybkie zużycie części pompujących. Może dojść też do przegrzania silnika, co jest bardzo niebezpieczne. 

Jest kilka sposobów, które mogą ochronić pompę przed suchobiegiem i przeciążeniem – to m.in. profesjonalny montaż urządzenia, montaż wyłączników ciśnieniowych, zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterujących, montaż falownika czy montaż czujników poziomu wody. Dzięki nim są większe szanse, że pompa będzie pracowała przez wiele lat bezawaryjnie – nawet mimo intensywnej eksploatacji.

Related Post